ترامپ و آینده تکنولوژی جهان

ترامپ با آینده تکنولوژی چه خواهد کرد؟

اکنون که آشوب های ناشی از انتخاب ترامپ همچنان دامن آمریکا را گرفته است، باید به این نکته نیز توجه کرد که سیاست‌های دونالد ترامپ در خصوص برخورد با کارخانجات بزرگ تکنولوژی در طول دوره چهار و یا حتی هشت ساله ریاست جمهوری او چگونه اعمال خواهند شد.

همانطور که اکثر تحلیل گران حوضه تکنولوژی اذعان داشته اند سیاست‌ باراک اوباما طرفداری از نوآوری بود. دیدگاه او استفاده از دانش و تخصص‌های حوزه تکنولوژی برای بهبود بخشیدن به سیستم‌ها و خدمات دولتی بود. جدا از راه‌اندازی فاجعه‌آمیز و پر هزینه برنامه خدمات درمانیِ، اما دیگر تلاش‌های وی عموما با موفقیت های خوبی مواجه شدند.

با ترامپ، اما آینده مشخصی برای تکنولوژی در پیش رو نیست. درست است که می شود از گفته‌های او در گذشته نکات زیادی را دریافت، ولی مشکل اینجاست که تمیز دادن ترامپ به عنوان کاندید ریاست جمهوری در اوج رقابت‌های انتخاباتی از ترامپِ  رئیس جمهور، کار بسیار دشواری می باشد.

موضع ترامپ در مقابل اپل:

در بحبوحه ماجرای تیراندازی‌های مرگبار در سن‌برناردینو، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اپل را به تضعیف سیستم رمزگذاری (اینکریپشن) در گوشی‌های آیفونش فرا خواند تا به تحقیقات در حوادث مشابه کمک شود. این شرکت، با بیان اینکه حریم شخصی کاربرانش باید برایش مقدم‌تر از هر چیزی باشد، از قبول درخواست اف‌بی‌آی سرباز زد.

آن موضع‌گیری، از طرف اکثر بازیگران عرصه تکنولوژی حمایت شد، ولی از طرف آقای ترامپ، خیر. بحث حریم شخصی کاربر هنگام بهره‌گیری از تکنولوژی، ورطه‌ای است که در دوران ترامپ نیز نبردهای زیادی را به چشم خواهد دید. امروز، خیلی‌ها نگران دیدگاه‌های او در این باره‌اند.

اظهارات ترامپ از زبان خودش:

“اپل را تا زمانی که آن اطلاعات را ارائه دهند، بایکوت کنید.” (فوریه ۲۰۱۶، حین کارزار انتخاباتی‌اش)

“آنچنان بر او [تیم کوک، مدیر عامل اپل] سخت خواهم گرفت که کل مسیر بازگشتش تا «سیلیکون ولی» را با سرگیجه طی کند.” (فوریه ۲۰۱۶، در مصاحبه با بلومبرگ)

فراخوان به تحریم اپل به خاطر دعوا بر سر رمزگذاری ظاهرا از سر خشمی لحظه‌ای بود. در واقع آقای ترامپ گفت: “این حرفی بود که من وسط یک سخنرانی به ذهنم رسید.”

در واقع چیزی نبود که قرار باشد جدی گرفته شود؛ چرا که حتی معلوم شده حساب توییتری آقای ترامپ بر روی لوازم اپل ثبت شده (هر چند گفته می‌شود آقای ترامپ از آندروید استفاده می‌کند.)

حال باید صبر کرد و دید ترامپ چقدر انعطاف پذیر است و یا چه میزان بر روی گفته های خود باقی خواهد ماند.

برای مشارکت و اظهار نظر در خصوص سیاست های ترامپ در زمینه تکنولوژی می توانید نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید